آشنایی با عوارض قارچ‌ها و راه‌های نابودی‌شان توسط دامستوس!

1396/05/23
آشنایی با عوارض قارچ‌ها و راه‌های نابودی‌شان توسط دامستوس!

آسپرژیلوس چیست؟

آسپرژیلوس نوعی قارچ است که خود انواع مختلفی دارد. یکی از انواع این قارچ، آسپرژیلوس نایجر است که به صورت کپک‌های سیاه رنگ در محیط‌های مرطوب مثل گوشه‌های حمام پیدا می‌شود. این قارچ به ندرت ایجاد عفونت می‌کند. اما قرار گرفتن در معرض هاگ‌ها و گازهای شیمیایی آزاد شده توسط این قارچ، می‌تواند برای بیماران ریوی مشکلات تنفسی ایجاد کند. اما جای نگرانی نیست چون داشتن خانه بهداشتی و تمیز کردن خانه کار سختی نیست. با استفاده از محصولات پاک کننده سطوح، می‌توانید حمام بهداشتی داشته باشید.

نحوه گسترش:

 

این قارچ در محیط‌های مرطوب و روی بقایای ارگانیک مثل غذا یا گیاهان در حال فساد، داخل سطل زباله و توده‌های کمپوست رشد می‌کند.

روش دیگر تکثیر این قارچ، به وسیله آزادسازی هاگ در هوا است که این هاگ‌ها می‌توانند هنگام تنفس، وارد ریه‌ها شوند.
انتقال به وسیله انسان به سطوح مرطوب که کلونی می‌تواند در آن‌جا رشد کند هم باعث تکثیر قارچ آسپرژیلوس می‌شود.


علایم و عوارض:

 

1- مشکلات تنفسی مثل آسم

2- در صورت ابتلا به عفونت، این قارچ می‌تواند داخل ریه یا سینوس‌ها رشد کرده و موجب بروز سرفه، خستگی، گرفتگی بینی و سردرد شود.
3- در موارد نادر، عفونت می‌تواند وارد جریان خون شده و به قلب یا مغز افراد آسیب‌پذیر برسد که در این صورت کشنده است.


چگونه از عوارض آسپرژیلوس جلوگیری کنیم؟

 

1- قبل از هر چیز، هر نوع کپک را از هر جایی که می‌بینید، پاک کنید. برای این کار می‌توانید از اسپری چند منظوره سطوح دامستوس یا سفیدکننده غلیظ دامستوس استفاده کنید. اگر قارچ‌ها در سطح وسیعی دوباره برگشتند، منشا رطوبت را پیدا کرده و آن را از بین ببرید.

2- بقایای مواد غذایی را برای مدت طولانی در محیط خانه نگه ندارید. قبل از ریختن این بقایا در سطل زباله، حتما آن‌ها را داخل کیسه زباله بریزید و مراقب باشید تا هاگ کپک‌ها در هوا پخش نشود.
3- سطل زباله را تمیز نگه دارید. برای این کار می‌توانید از اسپری چند منظوره سطوح دامستوس یا سفید کننده غلیظ دامستوس استفاده کنید.
4- افرادی که دارای بیماری ریوی و مشکلات تنفسی هستند، باید از تماس با خاک، کمپوست و سایر بسترهای گیاهی در حال فساد خودداری کنند.


 

به اشتراک بگذارید:

پیغام بگذارید