چطوری سرویس بهداشتی و توالت خانه نوساز را تمیز کنیم ؟

چطوری سرویس بهداشتی و توالت خانه نوساز را تمیز کنیم ؟
راهنمای محتوا

وقتی به سرویس بهداشتی خانه نوساز وارد می‌شوید، همه‌جا پر از کثیفی ناشی از رنگ شیمیایی و چسب است. تا چشم کار می‌کند سیمان و رنگ وگچ روی کف و دیوار دیده می‌شود. حتی شاید یک سری پلاستیک و رنگ روی کف توالت به چشم بیاید که توالت را به صحنه جنگ تبدیل کند. توالت‌های خانه نوساز به علت ریختن چسب و رنگ‌های شیمیایی کثیف‌تر از توالت‌های معمولی هستند و محل مناسبی برای تجمع باکتری، قارچ و بیماری به شمار می‌آیند؛ بنابراین به یک پاک‌کننده قوی‌تری نیاز دارند تا از عهده این همه کثیفی برآید. البته دیدن این همه کثیفی طبیعی است؛ چون خانه‌ای که کسی زندگی نکرده طبیعتاً کثیف‌تر از خانه معمولی است. برای اینکه به نتیجه دلخواه برسید نیاز است که نکات ظریف و حساسی را در مورد نظافت توالت نوساز مدنظر قرار دهید.

مراحل تمیز کردن توالت خانه نوساز
مراحل تمیز کردن توالت خانه نوساز

مراحل تمیز کردن توالت

 1. گردگیری اولیه
 2. سقف توالت
 3. شستشوی دیوار
 4. دوغاب کاشی
 5. کاسه توالت
 6. روشویی توالت
 7. مخزن توالت
 8. کف توالت
 9. دستگیره‌ها و وسایل توالت

گردگیری و خاک روبی اولیه توالت

بعد از ساخت آپارتمان، ریزگردها و گرد و غبارها روی همه قسمت‌های سرویس بهداشتی پخش می‌شود. قبل از اینکه توالت را بشویید بهتر است هرگونه گردوغبار، خاک‌اره و گچ و سیمان را از روی سطوح توالت با جارو از کف توالت جمع کنید. چون درصورتی‌که گردوغبار دیوار گچی زیاد باشد، گچ تشکیل می‌شود و ممکن است به سطوح خانه آسیب بزند. برای این کار می‌توانید از ترکیب پاک‌کننده چندمنظوره با آب گرم و یا سرکه سفید استفاده کنید. یک اسفنج نرم را به محلول آغشته کنید و روی دیوار بکشید و بعد با یک حوله، آن را خشک کنید.

سقف توالت

برای تمیز کردن توالت و سرویس بهداشتی خانه نوساز بهتر است از سقف شروع کنید. به‌راحتی با میله جاروبرقی قوی می‌توانید تمام گردوغبار را از سقف و گوشه کنار دیوار پاک کنید. احتمال اینکه رنگ یا چسب روی سقف باشد، زیاد است بنابراین برای پاک کردن  چسب یا رنگ خشک شده روی سقف باید مقداری آب داغ را با سفیدکننده چندمنظوره ترکیب کنید و روی سقف بکشید و بعد با دستمال پاک کنید.

تمیز کردن کاشی دیوار سرویس بهداشتی خانه نوساز
تمیز کردن کاشی دیوار سرویس بهداشتی خانه نوساز

دوغاب کاشی توالت

و بعد نوبت به تمیز کردن دوغاب کاشی دیوار و کف توالت می‌رسد. دوغاب کاشی مستعد لکه و آلودگی است. هرگونه کثیفی مثل چسب یا رنگ‌های شیمیایی و آلودگی را از درز کاشی‌ها پاک کنید. سفیدکننده چندمنظوره دامستوس، بهترین سفیدکننده برای پاک کردن دوغاب کاشی است این سفیدکننده سطوح را کاملاً درخشان می‌کند. فقط با چند قطره سفیدکننده دامستوس می‌توانید کل کاشی‌های توالت را پاکسازی کنید.

کاسه توالت

ممکن است تار عنکبوت‌ها و گردوخاک هم در کاسه توالت هم وجود داشته باشند. فقط کافی است کاسه توالت را با برس و پودر لباسشویی یا شوینده چندمنظوره تمیز کرده و بعد از شستشو ضدعفونی کنید. برای ضدعفونی کردن کاسه توالت، پاک‌کننده‌های دامستوس را پیشنهاد می‌کنیم؛ چون با ریختن چند قطره، به سطح وسیعی از سرویس بهداشتی نفوذ پیدا می‌کند و حتی بعد از سیفون کشیدن روی سطوح باقی می‌مانند. از اسفنج یا دستمال‌کاغذی برای تمیز کردن قسمت‌های پشتی و دسته‌های توالت استفاده کنید.

مخزن توالت

تمیز کردن مخزن توالت بسیار مهم است؛ چون در حین اسباب‌کشی احتمال تجمع کپک و قارچ اطراف مخزن وجود دارد؛ بنابراین با تمیز کردن آن بوی کپک و کثیفی را کاهش خواهید داد و از زنگ‌زدگی قطعات جلوگیری می‌کنید. برای شستشو و ضدعفونی کردن مخزن توالت می‌توانید از سرکه و یا شوینده‌های شیمیایی استفاده کنید. سرکه را در آب مخزن تا زیر لبه بالایی بریزید تا به مدت ۱۲ ساعت در آن جا بماند و حل شود. بعد، چند بار مخزن را بشویید تا سرکه پاک شود. اگر مخزن خالی کثیف است با یک پاک‌کننده چندمنظوره ملایم آن را شستشو دهید.

سینک روشویی توالت

حتی کثیفی و تار عنکبوت‌ها در روشویی هم سر برمی‌آورند. در صورتی که گچ، سیمان و چسبی روی سینک چسبیده باشد،  روشویی توالت نوساز را با وسایل غیرساینده و شوینده‌های ملایم مثل دامستوس تمیز کنید. سپس با یک مسواک قدیمی، منافذ و درزها را پاک‌سازی کنید.

تمیز کردن کاشی کف سرویس بهداشتی خانه نوساز
تمیز کردن کاشی کف سرویس بهداشتی خانه نوساز

کف توالت

برای شستشوی کف توالت، به یک سفیدکننده قوی نیاز دارید که تمام کثیفی‌ها، چسب و رنگ‌های شیمیایی را از کف پاک کند. سفیدکننده دامستوس بهترین سفیدکننده سرامیک است. این شوینده  نه‌تنها به سطح سرامیک آسیب نمی‌زند؛ بلکه کف سرامیکی را سفید و درخشان می‌کند.

تمیز کردن لوازم وسایل توالت

درصورتی‌که رنگی روی آینه چسبیده بود، آن را مرطوب کنید تا رنگ به‌راحتی از روی آن کنده شود و بعد با یک شیشه‌پاک‌کن آن را تمیز کنید. دستگیره‌ها و کلیدهای برق را میکروب‌زدایی و ضدعفونی کنید. با تمیز کردن وسایل و سطوح در توالت به کاهش میکروب و بیماری کمک می‌کند. خوشبختانه سفیدکننده های دامستوس قدرت ضدعفونی و سفیدکنندگی بالایی دارند و هرگونه آلودگی و باکتری را ز بین می‌برد.

نکات مهم برای تمیز کردن توالت

 1. هنگام تمیز کردن سرویس بهداشتی حتماً با کفش وارد شوید؛ چون ممکن است، اشیای تیز مثل میخ در پای شما فرو برود.
 2. حین شستشوی توالت نوساز حتماً دستکش لاستیکی بپوشید تا مواد شیمیایی به پوستتان آسیب نزند.
 3. هنگام نظافت توالت نوساز از ماسک استفاده کنید تا از ورود گردوغبار داخل ریه‌هایتان جلوگیری کنید.
 4. برای جلوگیری از نفوذ مواد شیمیایی شوینده از عینک محافظ استفاده کنید.
 5. حتما ابتدا رنگ‌های خشک شده روی کاشی و سرامیک را بتراشید و بعد تمیز کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط