چگونه حمام را به بهترین شیوه تمیز کنیم؟

چگونه حمام را به بهترین شیوه تمیز کنیم؟
راهنمای محتوا

طبیعی است که تمیزکاری و نظافت منزل کار روتین و تکراری است، اما با اضافه کردن چاشنی ذوق و خلاقیت می‌تواند جالب هم باشد. در نتیجه دیدن تمیزی و درخشندگی حمام، خستگی را از بین می‌برد. در نظافت منزل زمانی که نوبت به تمیز کردن حمام می‌رسد، افراد زیادی این سوال را از خود می‌پرسند: «چگونه حمام را تمیز کنیم؟» شاید فکر کنید نظافت حمام یک کار ساده و روتین است، اما حقیقتا اینطور نیست، چون رطوبت موجود در حمام باعث تجمع باکتری و قارچ روی سطوح مختلف می‌شود و لازم و ضروری است که شوینده‌های قوی و موثر را برای شستشو و نظافت این محیط بکار بگیریم تا میکروب‌ها را از فضای حمام دور کنیم. انتخاب شوینده‌های موثر با اثرگذاری بیشتر قطعا مدت زمان نظافت را کوتاه‌تر می‌کند.

بهترین روش تمیز کردن بخش‌های حمام

اگر نمی‌خواهید قارچ و باکتری‌ها فرصت تکثیر در منزل را پیدا کنند، محیط حمام را تمیز نگه دارید. برای اینکه سرعت عمل داشته و بتوانید در زمان کوتاه از عهده‌ی نظافت برآیید، باید با بهترین‌ روش‌های تمیز کردن حمام آشنا شوید. شوینده‌های چندمنظوره و قوی موجود در بازار، بهترین گزینه‌ برای تمیز کردن بخش‌های مختلف حمام و برق انداختن سرامیک است. البته روش‌های خانگی هم در تمیز کردن حمام می‌توانند مفید باشند. برای اینکه مؤثرتر حمام را تمیز کنید، در ادامه با اشاره به جزئیات ضروری، به روش‌های تمیز کردن بخش‌های مختلف حمام خواهیم پرداخت.

تمیز کردن کاشی و دیوار حمام
تمیز کردن کاشی و دیوار حمام

تمیز کردن کاشی و دیوار حمام

از آنجا که دیوار حمام مستعد بیشترین آلودگی و تجمع قارچ است، استفاده از یک شوینده قوی چندمنظوره این مشکل را حل می‌کند. بنابراین کافی است یکی از شوینده‌های سطوح را خریداری و آن را به دیوار اسپری کنید. پس از ده دقیقه به کمک حوله‌ی کاغذی دیوار را پاک کنید. برای از بین بردن لکه و کثیفی خطوط بین کاشی‌ها نیز می‌توانید یک فنجان سفید‌کننده را با دو لیتر آب ترکیب کرده و به وسیله‌ی فرچه آن نقاط را شستشو دهید. در این مورد حتّی روش‌های خانگی هم کارساز است.

تمیز کردن شیرآلات حمام

برای تمیز کردن شیرآلات و از بین بردن لکه آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم یک پاک‌کننده‌ی چندمنظوره تهیه کنید و به کمک پارچه به تمیز کردن شیرآلات مشغول شوید. برای اینکه به نقاط پنهان شیرآلات و اتصالات آنها دسترسی داشته باشید، حتماً از یک برس کوچک استفاده کنید. در این مورد می‌توانید از یک پاک‌کننده خانگی نیز کمک بگیرید. نوشابه به دلیل داشتن خاصیت اسیدی یک روش خانگی مؤثر در تمیز کردن شیرآلات به ویژه شیرآلات مسی است.

تمیزکردن دوش حمام
تمیزکردن دوش حمام

تمیزکردن دوش حمام

آلودگی ناشی از ناخالصی آب موجب مسدود شدن دوش و تشکیل آلودگی بر بدنه‌ی آن می‌شود. برای رفع این مشکل، استفاده از شوینده‌های شیمیایی را توصیه می‌کنیم. شوینده‌های چندمنظوره موجود در بازار در سریع‌ترین زمان کثیفی‌های دوش را از بین می‌برند. البته می‌توانید از روش‌های خانگی هم برای تمیز کردن دوش حمام استفاده کنید. برای تمیز کردن شیرآلات دوش به روش خانگی باید یک کیسه پلاستیکی را با سرکه‌ی سفید مقطر و آب پر کرده و با کش به سردوش حمام وصل کنید؛ به طوری که سردوش درون محلول قرار بگیرد. پس از 24 ساعت توسط یک برس و خمیردندان دوش را تمیز کنید.

تمیز کردن پرده حمام

برای رفع گردوغبار موجود بر پرده‌ی حمام می‌توانید از جاروبرقی کمک بگیرید اما اگر مدت زیادی از نظافت پرده‌ها می‌گذرد، باید آنها را بشویید تا هرگونه لکه یا کپک‌زدگی از بین رود. شستشوی پرده‌‌ها در ماشین لباس‌شویی با شوینده‌های چند منظوره، سریع‌ترین شیوه‌ای است که می‌توانیم آن را معرفی کنیم. البته در صورت تمایل به شستشوی دستی ضروری است از دستکش استفاده کنید.

تمیز کردن درب  حمام

برای اینکه بدانیم چگونه حمام را تمیز کنیم، در صورت چوبی بودن درب نباید بطور مستقیم از شوینده‌های شیمیایی استفاده کنید. باید شوینده‌ی دلخواه‌تان را ابتدا روی پارچه اسپری کرده، سپس درب را با پارچه نظافت کنید. پس از آن حتماٌ از پارچه‌ی نخی برای خشک کردن درب استفاده کنید. درب‌های شیشه‌ای را نیز می‌توانید روزانه به وسیله یک شیشه پاک‌کن قوی تمیز نگه دارید.

برای این کار رایج‌ترین روش خانگی که ترکیب مساوی آب و سرکه است می تواند اثرگذار باشد. ترکیب آبلیمو و خمیردندان نیز دیگر روش خانگی کارآمد است. این ترکیب به علت اسیدی بودن آبلیمو و فرمولاسیون تمیز‌کننده خمیردندان، باعث برق انداختن درب حمام می شود.

تمیز کردن کف حمام
تمیز کردن کف حمام

تمیز کردن کف حمام

برق انداختن سرامیک یا کاشی کف حمام از اصلی‌ترین نگرانی‌هایی است که گریبان‌گیر بانوان خانه‌دار می‌شود. برای خلاصی از کدر شدن سرامیک کف حمام و سفید شدن آن می‌توانید شوینده‌های چندمنظوره را به کار بگیرید. علاوه بر این، روش‌های خانگی هم تاثیرگذار هستند.

شوینده‌های مناسب برای تمیز کردن حمام             

برای شستشوی موثر حمام؛ نباید تأثیر شوینده‌های شیمیایی را نادیده گرفت. برخی شوینده‌ها با داشتن ترکیبات مؤثر بهترین گزینه برای تمیز کردن حمام هستند. دامستوس از جمله شوینده‌هایی است که به دلیل غلظت و کیفیت بالا می‌تواند اولین انتخاب شما در نظافت حمام باشد. وجود فرمولاسیون قوی و در تمامی محصولات دامستوس، سبب قدرت پاک‌کنندگی بالای این محصول شده است. همچنین اسپری چندمنظوره دامستوس علاوه بر ضدعفونی کردن، قابلیت از بین بردن آلودگی و لکه‌های سرامیک حمام را دارند. اگر شما نیز به دنبال شوینده‌ی مناسب برای نظافت حمام هستید، از دامستوس غافل نشوید.

نکات مفید و کاربردی برای تمیز کردن حمام

 1. پیش از نظافت حمام باید اقدام به خارج کردن وسایل کنید. همچنین ضروری است که زباله‌ها را هم از محیط حمام جمع‌آوری کنید.
 2. نظافت حمام را از بالا به پایین شروع کنید تا قسمت‌های تمیز شده مجدداً کثیف نشوند.
 3. تهویه‌ی حمام را فراموش نکنید. اگر حمام مجهز به سیستم تهویه نیست، درب یا پنجره‌ی آن را پس از نظافت باز بگذارید.
 4. هنگام تمیز کردن شیرآلات و سایر بخش‌ها حتماً از دستکش استفاده کنید. این کار از تماس شوینده با پوست و آسیب به آن جلوگیری می‌کند.
 5. استفاده از ماسک هنگام استفاده از شوینده‌های قوی را فراموش نکنید.

چک لیست هفتگی تمیز کردن حمام

 • دیوار حمام: 10 دقیقه شستشو با شوینده‌ی قوی/ 20 دقیقه با استفاده از محلول سرکه و جوش‌شیرین
 • شیرآلات حمام: 15 دقیقه توسط شوینده چندمنظوره / 20 دقیقه با محلول نوشابه و آبلیمو
 • دوش حمام: به مدت 20 دقیقه توسط رسوب‌گیر/ چندساعت توسط محلول سرکه و آب
 • پرده‌ی حمام: 10 دقیقه شستشو با مایع چندمنظوره/ 20 دقیقه شستشو با سرکه و صابون
 • درب حمام: 5 دقیقه نظافت غیرمستقیم با ضدعفونی‌کننده/ 10 دقیقه نظافت با خمیردندان یا سرکه
 • کف حمام: 10 دقیقه شستشو با پاک‌کننده/ 20 دقیقه شستشو با محلول صابون، سرکه و آب‌گرم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

خانه تکانی نوروز 1403

خانه تکانی نوروز 1403

خانه‌تکانی نوروز از آداب‌ورسوم باستانی ایرانیان و فارسی‌زبانان در سراسر دنیا است. هر ساله چند هفته مانده به سال نو، خانه‌تکانی و نظافت منزل در